חישוב פנסיה – איך מחשבים את הפנסיה שלנו?

חישוב פנסיה מטריד כל אחד ואחד מהשכירים. בעבר נראה היה שהחישובים הישנים עתידים להימשך עוד זמן ארוך, אבל עם השנים הלכה והתבהרה העגומה: חישוב פנסיה כפי שהיה נהוג עד לפני כשני עשורים איננו יכול להימשך מסיבות שונות שלא כאן המקום לפרטן. גם העלאת גיל הפנסיה, (אף שהיא איננה נושא מאמר זה) הייתה הכרחית. חישוב פנסיה מתחלק לכמה חלקים:

מספר שנות העבודה: חישוב פנסיה מתייחס למספר שנות העבודה כפול אחוזי הצבירה הנהוגים לשנה. בענפים מסוימים אחוזי הצבירה הם 2% לשנה ובאחרים שלושה אחוזים. חברי הכנסת, למשל, צוברים ארבעה אחוזים בשנה. אם עבד אדם 35 שנה, ואם צבירת הפנסיה שלו היא 2% בשנה הרי חישוב פנסיה מהיר יראה לו שמגיעה לו פנסיה בסך 70% מהשכר הקובע. בקרנות הפנסיה הוותיקות לא ניתן לצבור יותר מאחוז זה, ולכן ממליצים יועצים פנסיוניים רבים לחברים בקרנות הוותיקות שצברו 35 שנות ותק ועדיין לא יצאו לגמלאות להתחיל קרן פנסיה חדשה באחת מהקרנות החדשות. אחרת כל ההפקדות העתידיות לא תבואנה לידי ביטוי בגובה הקצבה.

השכר הקובע לפנסיה: בקרנות הוותיקות השכר הקובע לנושא הפנסיה היה הממוצע של מספר חודשים אחרונים. חישוב פנסיה בקרנות החדשות, לעומת זאת, מתייחס לשכר הממוצע של כל שנות החברות בקרן. התוצאה המיידית היא שלא ניתן "להקפיץ" את הפנסיה על ידי העלאה פיקטיבית של השכר בשלושת חדשי העבודה האחרונים שלפני היציאה לגמלאות, דבר שהיה נהוג בעבר ותרם לא מעט לגירעונות העצומים בקרנות הפנסיה הישנות. בקרנות החדשות, לעומת זאת, הצבירה נמשכת גם לאחר צבירה של 70% ובאופן תיאורטי יכולה להגיע עד 100% ויותר.

חיפוש קצר באינטרנט מעלה שישנם אתרים לא מעטים המציעים חישוב פנסיה מיידי. חלקם מסובכים יותר וחלקם מסובכים פחות. ניתן להזין לתוכם את נתוני הגיל, השכר הממוצע ו/או הצבירה לפנסיה הרשומה לזכות העובד והלוח שבאתר יבצע חישוב פנסיה שיכול להיות קרוב למציאות. קרוב – אבל לא מדויק, שכן היתרון הגדול של האפשרות לעבור מקרן פנסיה אחת למשנה הופך את השכירים ללקוחות, שלכל אחד מהם משתדלת קרן הפנסיה להתאים תכנית ייחודית.

למידע נוסף: תיקון 190