ביטוח משכנתא

מהו ביטוח משכנתא? לא מספיק שיש ביטוח חיים, ביטוח רכב, ביטוח חובה? האם זה הכרחי?

ביטוח משכנתא הינו סוג ביטוח הדומה לביטוח החיים הפופולרי. כך שביטוח חיים כשמו הוא, מבטחים בו חיים ונזקי גוף שונים אך ביטוח משכנתא הינו סוג הביטוח הכולל נכסים משועבדים לבנק המלווה כחלק מהערבויות. במקרה והלווה נפטר חברת הביטוח תהיה חייבת לשלם את סכום המשכנתא שנשאר, ובמידה ונשאר סכום כספי מתשלום הביטוח יהיה על חברת הביטוח להעביר את הסכום לצד השלישי שסוכם להעביר אליו את שאר התשלום.

חובה לרכוש פוליסת ביטוח למשכנתא על מנת לכסות כל נזק שיכול להיות מלווה בסכומי הלוואה גדולים ולטווח הארוך. ביטוח משכנתא דרך הבנק הוא הביטוח הבסיסי ביותר שלא מכסה נזקי תכולת של הנכס לכן קיימים כיום שני סוגי ביטוח למשכנתא והם – ביטוח מבנה וביטוח תכולה.

ביטוח מבנה הוא ביטוח המשכנתא המבטיח פיצוי עבור כל נזק או פגיעה במבנה של הדירה או הנכס כנגד כל פגיעה או נזק שיכולים להיגרם עקב פריצה, שטפונות, שריפות ועוד… כל בנק שיאשר משכנתא עבור רכישת נכס ובמיוחד דירה מחייב את הלווה לבטח את המשכנתא לפחות בביטוח מבנה מאחר ובכל מקרה המבנה יהיה שייך לאותו בנק עד שהמשכנתא תיפרע כולה והנכס יועבר לבעליו חוקית.

ביטוח המבנה הינו הביטוח המומלץ ושמחייב אותו הבנק לכל לקוח שמבקש משכנתא. ביטוח כזה יכסה מפני נזקים למבנה הבית כמו הצנרת, מערכת החשמל והביוב, ההסקה, מתקני טלפון, התקרה, רצפה, קירות וגג, בנוסף לכך שביטוח מסוג זה כולל בתוכו אף את המבנים הסמוכים לבית במידה וחס וחלילה ייגרם נזק להם כתוצאה מנזק שגרם הבית שלנו כמו פגיעה במרפסת של השכן אך לא הגינה, אלא אם יש הרחבות לאותו ביטוח הכולל גם הגינה הצמודה וזה עליך לסכם עם סוכן הביטוח. לפני ההחלטה איזה ביטוח ומה יכלול מהרחבות חשוב לחשוב קודם מה אתה צריך לבטח ולקבל הצעות מכמה חברות ביטוח על מנת לקבל את ההצעה המתאימה.

בנוסף לביטוח המבנה ישנו ביטוח התכולה שלרוב אנשים לא מוותרים עליו מאחר וביטוח המבנה אינו מכסה תכולתו של המבנה המבוטח. לכן לחשוב על החפצים יקרי הערך שיש לנו בתוך הבניין שאם ייגרם להם נזק זה לא יפגע בנו רק כלכלית אלא יותר רגשית. לכן במקרה והבניין שלכם מכיל רכוש יקר ערך דוגמת מחשבים, מסכי פלזמה, מצלמות, תכשיטים, ריהוט של מעצבים וכדומה אז מומלץ לבטח את הבית ולזכור שלא כל ביטוח יכול לכסות נזקים של כל החפצים בבית אלא מה שזכור ומסוכם עליו בפוליסת הביטוח.

חשוב לפני חתימה על פוליסת הביטוח לוודא שכל מה שברצונכם לבטח בבניין מתכולה ובניין רשום ומוזכר בתוך הפוליסה.