בחירת קרנות פנסיה

קרנות הפנסיה הן חיסכון לטווח ארוך שנועדו לספק שקט כלכלי ונפשי לזמן הפרישה וגם כיסוי ביטוחי במקרה של אובדן כושר עבודה כתוצאה מפציעה או מחלה. גודל הקצבה החודשית בזמן הפרישה תלוי בהחלטות שאנחנו לוקחים בתחילת הדר,. נכון שלרובינו קשה לדמיין את הפרישה כאשר אנחנו צעירים ובתחילת הקריירה המקצועית שלנו, אך זהו הזמן המתאים ביותר לכך.

רבים חושבים שרק שכירים יכולים להשקיע בקרנות פנסיה בגלל שהמעסיקים מפרישים חודשית אחוז מסוים לטובת קרן הפנסיה של העובד, אך גם העצמאיים חייבים ויכולים לדאוג לקרן הפנסיה שלהם.

לרוב הציבור אין ידע רחב בנושא השקעות והם סומכים על המעסיק בבחירת קרן הפנסיה כמו ייעוץ עסקי שעוזר בפיתוח ארגוני לחברות. לאחר שחוק הפנסיה החדש נכנס לתוקפו, הבחירה באיזו מקרנות הפנסיה ישקיע העובד את כספו, את חסכונותיו, היא של העובד ולמעביד אין כל זכות למנוע ממנו לבחור את המסלול הרצוי לו. אמנם החוק החדש מטיל את האחריות על העובד והוא צריך לעקוב קצת ולהתעניין במה שקורה בחשבון שלו, אך עדיף כך מאשר להיות מופתעים כאשר אנחנו זקוקים לכסף.

ההמלצה שלנו היא להתייעץ עם יועץ פנסיוני אובייקטיבי. בעבר חברות הביטוח או מנהלי השקעות שלחו את סוכניהם לשכנע את האנשים, להצטרף לחברה ממנה קבלו תמריצים, וההמלצות שלהם היו לפעמים משוחדות. אך מאז 'חוק בכר' היועץ חייב להיות אובייקטיבי לחלוטין ללא שום קשר עם חברת הביטוח או חברות ההשקעות. אי לכך העצות שלו הן אובייקטיביות ונעשות על מנת להיטיב עם המבוטח. היועץ הפנסיוני משתמש בנתונים שנותן לו המבוטח ומקשיב לדרישות ולצרכים שלו ועל סמך המיידע הזה הוא בונה עבורו מסלול או מסלולים שיהוו את החיסכון האופטימאלי בשבילו.

אם אתה מגיע לייעוץ פנסיוני חשוב מאד להיות כנה עם היועץ ולהראות לו את כל חשבונות הבנק לספר לו על מכלול הצרכים האישים לפרטי פרטים, זאת בכדי שהעצה שלו אכן תהיה הטובה ביותר. בגלל השינוי בחוק המבחר המוצע של קרנות הפנסיה הוא רב ומגוון.

אחד מהפרמטרים בבחירת קרן פנסיה הוא האחריות והאמינות של הנהלת הקרן והידיעה שאין הם מסכנים את כספי הקרן עבור תשואות גבוהות ומהירות. זכרו, קרן פנסיה היא חיסכון לטווח ארוך לכן אין צורך בסיכונים גבוהים, לפעמים עדיף לבחור את המסלול השמרני יותר ושהתשואות הגבוהות יהיו לאורך כל הדרך ולא רק לזמן קצר.